Za nami kolejne, 10. Krośnieńskie Święto Fotografii. W jeden wieczór swoje prace pokazało 25 miłośników fotografii (w tym 14 uczestników Kuźni Światła). Organizatorzy przygotowali ponad 80 plansz z około 200 czarno-białymi zdjęciami. Święto trwało ponad 3 godziny, a przybyło na nie około 150 miłośników fotografii.
Gospodarz spotkania – Kuźnia Światła – skupia tylko i wyłącznie amatorów, którzy uczą się fotografii i próbują wyrażać siebie i rzeczywistość obrazami. Mamy nadzieję, niebanalnymi obrazami…

Piątek trzynastego przez niektórych uznawany jest za dzień szczególnie pechowy. Są tacy, co spędzają taki dzień w domu, by nie kusić losu. Na całe szczęście całkiem spora grupa osób – nie będąc przesądną – wyszła z domów i przybyła na 10. Krośnieńskie Święto Fotografii, które odbyło się 13 listopada 2015 r. w Spółdzielczym Domu Kultury Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Kisielewskiego w Krośnie.
Organizatorami święta byli: krośnieńskie kółko fotograficzne Kuźnia Światła, agencja fotograficzno-reklamowa Graffia i Spółdzielczy Dom Kultury Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Jeszcze o godz. 17:19, gdy dopinaliśmy przygotowania na ostatni guzik, główna sala wystawy świeciła pustkami. Jednak z minuty na minutę przybywały kolejne osoby, witaliśmy nowych gości i – około dziesięć minut później – miejsc siedzących zabrakło, a sala była pełna. O 17.30 Tomasz (przedstawiciel organizatorów) z Pauliną (byłą uczestniczką spotkań Kuźni, obecnie studentką kulturoznawstwa w Krakowie) oficjalnie przywitali gości i rozpoczęli wieczór świętowania fotografii. Przedstawili przybyłym gościom działalność i specyfikę Kuźni Światła; gości specjalnych (Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne) i opowiedzieli o wystawie oryginalnych odbitek na papierze bromowym z lat 70. i 80. Ich autorem jest Stanisław Pater z Jasła, a jego prace gościły na naszym święcie już po raz drugi.

Na początek otwarto trzy wystawy znajdujące się na głównej sali:
Wspomnienia z wakacji (fotografie autorstwa Kuźni Światła) ,
• zdjęcia Stanisława Patera (który udostępnił kilkanaście oryginalnych odbitek z lat 70. i 80., osobiście wywołanych na papierze bromowym)
• oraz prace Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.
W sumie, w ramach tych ekspozycji można było podziwiać 45 plansz z ponad 100 fotografiami.

Przed otwarciem kolejnych wystaw Katarzyna Warańska – przedstawicielka Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego – zaprezentowała profil i zasady działalności stowarzyszenia, opowiedziała o projektach, które realizuje oraz o Galerii Nierzeczywistej w Rzeszowie.
Następnie Krzysztof Kamiński – dziennikarz, wydawca, miłośnik natury i zdrowego trybu życia – wygłosił krótką prelekcję o drzewach i wodzie celem wprowadzenia gości w tematykę kolejnych wystaw.

W międzyczasie zostały rozdane kupony do głosowania na najlepsze zdjęcie 10. KŚF.

Dwie ostatnie wystawy otwarte tego wieczoru to:
Drzewo-drewno,
To niezwykłe H2O
Autorami obu wystaw byli uczestnicy Kuźni Światła. Na tej wystawie znalazło się 38 plansz z około 100 fotografiami.

Kiedy goście obejrzeli już wszystkie zdjęcia zaprezentowane na wystawach, zostali ponownie zaproszeni na główną salę na omówienie prac z fotoprezentacji. Są to fotografie amatorskie, nadesłane do Kuźni Światła przez miłośników fotografii. Swoje fotografie, tym razem, zaprezentowali: Damian Budziwojski, Janina Kiper, Izabela Kurek, Alicja Piernikarczyk , Dariusz Piernikarczyk, Maciej Rajs, Lidia Stec i Anna Zimka.

I tak nadszedł czas rozwiązania konkursu na najlepsze zdjęcie tej edycji święta.
I nagrodę (od Kuźni Światła z rąk Michała Urbanka) otrzymała Arleta Domańska za fotografię pt. Światło wody,
II nagrodę (od Graffii – agencji fotograficzno-reklamowej) zdobył Radosław Sawaryn za pracę pt. Intruz,
III nagroda (od Spółdzielczego Domu Kultury KSM) została wręczona przez Bogusława Orłowskiego Waldemarowi Litarowiczowi za fotografię pt. Na plaży,
wyróżnienie zdobył Janusz Juszczyk za fotografię pt. Marzenia jak ziarnka piasku, ulatują z wiatrem nadziei.

Nagrodę publiczności za najlepsze zdjęcie na 10. Krośnieńskim Święcie Fotografii otrzymał Janusz Juszczyk za fotografię pt. Co dzień spoglądaj na wschód słońca, jakbyś go widział po raz pierwszy w życiu.

Nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki w postaci książek o tematyce fotograficznej, oryginalnych zdjęć autorstwa Stanisława Patera oraz grafikę Krzysztofa Bryneckiego.

Zostały również rozlosowane liczne nagrody dla publiczności, dla tych osób które oddały swój głos w konkursie na najlepsze zdjęcie. Nagrody ufundowali: Zbigniew Oprządek (Księgarnia i antykwariat w Krośnie), zakłady fotograficzne – FOTO-HEPNAR i KROSNOLAB oraz Kuźnia Światła (która przekazała trzy zdjęcia wielkoformatowe oprawione w passaperout).

Na zakończenie święta odbył się niezwykły koncert. Leszek Habrat zagrał na gitarze i zaśpiewał piosenki Jacka Kaczmarskiego.

Tak zakończyliśmy 10. jubileuszowe Krośnieńskie Święto Fotografii.

Serdecznie podziękowania składamy Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i instruktorowi Bogusławowi Orłowskiemu za to, że kolejny raz ugościli Kuźnię Światła pod dachem Spółdzielczego Domu Kultury. Dziękujemy wszystkim pozostałym osobom zaangażowanym w organizację i pomoc w organizacji naszego święta.

Dziękujemy firmom, które postanowiły pomóc Kuźni w organizacji święta.
• Laboratorium FOTOLAB z Mielca (które wykonało większość zdjęć pokazanych na wystawie), zaoferowało atrakcyjną, promocyjną cenę odbitek wielkoformatowych,
• drukarnia HEDOM z Krosna wykonała wszelkie druki, ponadto zasponsorowała wydanie katalogu z wystawy,
• drukarnia COMROX z Krosna zaoferowała nam nieodpłatnie druk banerów oraz zrealizowała druk plakatów wielkoformatowych.

Wszystkie te firmy współpracują z Kuźnią od lat, zawsze dostarczając, na kolejne święta, doskonałej jakości druki i fotografie.
Dziękujemy także tym wszystkim, którzy zgodzili się na nieodpłatne umieszczenie banerów i plakatów informujących o święcie.

Dziękujemy serdecznie Rzeszowskiemu Stowarzyszeniu Fotograficznemu za, tak miłe, przyjęcie zaproszenia na 10. Krośnieńskie Święto Fotografii, za Wasze wystawione prace oraz za całą sympatię, której doświadczamy z Waszej strony.

Dziękujemy Stanisławowi Paterowi – wielkiemu miłośnikowi fotografii z Jasła – za użyczenie swoich oryginalnych odbitek z Tatr i Bieszczadów – dzięki którym mogliśmy doświadczyć prawdziwego ducha klasycznej fotografii.

W końcu dziękujemy wszystkim obecnym gościom, którzy zaszczycili nas swoja obecnością. Niezmiernie ważny jest dla nas każdy Wasz głos, komentarz, uwaga, słowo wsparcia, uznania, a także konstruktywnej krytyki. Cieszymy się, że nie robimy tego tylko dla siebie, że jest znaczne grono osób zainteresowanych czarno-białą fotografią.

Autorzy zdjęć na 10. Krośnieńskim Święcie Fotografii:
Kuźnia Światła – Katarzyna Kraśnianka-Sołtys, Barbara Niedziela, Arleta Domańska, Martina Buczek, Mariola Baran, Paulina Mikosz, Michał Urbanek, Sylwester Wojnar, Waldemar Litarowicz, Janusz Juszczyk, Roman Klara, Piotr Mercik, Radosław Sawaryn, Tomasz Wajda.
Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne
Stanisław Pater
fotoprezentacje: Damian Budziwojski, Janina Kiper, Izabela Kurek, Alicja Piernikarczyk , Dariusz Piernikarczyk, Maciej Rajs, Lidia Stec i Anna Zimka

   

Napisali o 10.KŚF…

W sali około stu osób (150 – przyp. Kuźnia Światła)! To już pierwsza niespodzianka. A przecież Kuźnia Światła to kółko liczące zaledwie kilkunastu członków. Sukcesem jest więc zainteresowanie tak dużej liczby krośnian. Nie tylko, bo jak się okazało przybyli także fotograficy z Rzeszowa. Druga sensacja to wystawiane prace fotografików. Niby amatorów, a w konfrontacji z tzw. zawodowcami – moim zdaniem – wcale a wcale nie gorszych.

Krośnianie pokazali najnowsze prace fotograficzne będące reminiscencjami z wakacji, kolejnymi tematami były drzewo (drewno) oraz woda. We wszystkich trzech kategoriach nie były to pospolicie fotografowane widoczki, bo te nie interesują fotografików z Kuźni Światła – jak zaznaczył Tomasz Wajda. Obrazy malowane obiektywem pokazywały rozmaite detale rzeczywistości w sposób zmuszający widza do refleksji. Kiedy organizatorzy ogłosili plebiscyt na najlepszą pracę, miałem prawdziwą trudność z wyborem. W końcu wpisałem na kuponie dwa obrazy. Jak się okazało, jeden z nich, Radka Sawaryna, spodobał się nie tylko mnie, dostał nagrodę firmy Graffia…

Sympatycznym akcentem było umieszczenie fotogramów Stanisława Patera, którego pamiętam jako guru krośnieńskich fotografików jeszcze z końca lat 70. Z czasów, kiedy fotografujący musiał się natrudzić, żeby zmieścić swoje pomysły na 12, 24 lub 36 klatkach, a odbitki z kliszy wywoływało się najczęściej w łazience. Jak i dzisiaj widać, technika ma niewielki wpływ na artystyczne ujęcie tematu. Oprócz dobrego sprzętu, fotografujący musi mieć wyczulone oko i pomysł na pokazanie tego, co inni najczęściej nie dostrzegają.

Szkoda, że wystawa trwała tylko jeden wieczór, a prac nie można obejrzeć np. w miejskiej galerii. Na szczęście, jak słyszałem, eksponaty pojadą do Sanoka. Będą więc mieć przynajmniej drugą taką widownię…

Krzysztof Kamiński

   

   

Fotografie przedstawione na Święcie Fotografii Kuźni Światła w Krośnie to wycinek większej zbiorowej wystawy RSF pt. „Krajobraz minimalny”. Autorzy prac zaprezentowanych podczas święta w Kuźni Światła to: Lidia Dyło, Małgorzata Koszorz, Katarzyna Warańska, Damian Bobrowicz, Grzegorz Kobiernik, Jakub Ochnio, Jacek Owsiak, Jerzy Skiba, Artur Wysocki.

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne serdecznie dziękuję Kuźni Światła za zaproszenie jako gościa specjalnego, na tak wspaniałą uroczystość jaką jest Święto Fotografii. Już po raz 10ty pokazujecie wszystkim jak można patrzeć na otaczający nas świat, jak dostrzegacie i jak czujecie, zerkając przez wizjer aparatu fotograficznego. Zawsze konsekwentnie, w imię ducha czarno – białej fotografii, przedstawiacie świat jaki jest. A jaki jest? Jest piękny, jest realny, jest zinterpretowany, po prostu zauważony „czarno – biało” przez Kuźnię Światła, a tak naprawdę indywidualnie przez każdego z Was osobna – inaczej, pięknie i ciekawie. Niesamowite wystawy (Drzewo – Drewno, To niezwykłe H2O, Wspomnienia z wakacji), które towarzyszyły Świętu Fotografii, to Wy sami poprzez zdjęcia. Dzięki fotoprezentacji dajecie natomiast możliwość ludziom, spoza Waszej grupy, zaprezentowania się podczas święta, a co najważniejsze osoby te mogą usłyszeć słowa konstruktywnej krytyki o ich pracach. Co dodaje walory edukacyjne temu wydarzeniu.
Cieszymy się ogromnie, że jako Stowarzyszenie z sąsiedniego miasta, mogliśmy się u Was zaprezentować, pokazać kawałek naszego świata fotograficznego, naszej wrażliwości fotograficznej oraz fragmentu naszej zbiorowej wystawy „Krajobraz minimalny” w czerni i bieli. Miło było nam opowiedzieć o tym jak działamy, jakie inicjatywy podejmujemy w naszym mieście, gdzie można nas spotkać.

Gratulujemy wyróżnionych i nagrodzonych prac oraz konsekwentnych spotkań z tak liczną publicznością, podczas Święta Fotografii dwa razy w roku. Czekamy na kolejne!
Zapraszamy Was gorąco do Rzeszowa, do naszej Galerii Nierzeczywistej.

Katarzyna Warańska RSF

10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii10. Krośnieńskie Święto Fotografii