Ponad rok zbierania materiałów, robienia zdjęć. Tygodnie przygotowań i planowania. Obróbka zdjęć. Klejenie, montaż, dopasowywanie plansz. Próba „upchnięcia” wszystkiego co chcieliśmy Państwu pokazać. A wszystko to na jeden wieczór, jedno popołudnie – w piątek 15 października 2021 roku.

Około godziny 17.00 zaczęły pojawiać się pierwsze osoby chcące uczestniczyć w naszym święcie. Godzina 17.30 – z małym poślizgiem – zaczynamy. Tomasz powiedział kilka słów o 16. Krośnieńskim Święcie Fotografii i prezentowanych wystawach, po czym otworzyliśmy pierwszą wystawę podsumowującą pracę grupy krajobrazowej pt. „Taki mamy klimat”. Na wystawie zaprezentowane zostały plansze z czterech pór roku (choć ktoś z sali wspomniał o sześciu). Zdjęcia przygotowali: Edyta, Ala, Darek, Robert, Marcin, Grzesiek, Piotr i Wiesiek ze wspomnianej wcześnie grupy krajobrazowej.

Kolejnym punktem święta była prezentacja j książki Stanisława Nawracaja pt. „Świat którego nie ma” (która dopiero za kilka dni trafi do dystrybucji). Gość specjalny – pan Stanisław Nawracaj opowiedział nam o swojej pasji uwieczniania otaczającego świata na kliszy fotograficznej. Przytoczył kilka anegdot, a wraz z Tomkiem z agencji wydawniczo-fotograficznej GRAFFIA zaprosili na 27 października na prezentację wspomnianej publikacji.

Następnie zostały otworzone kolejne wystawy. Na sali baletowej swój dorobek zaprezentowała grupa reportażowa: Basia, Jurek, Jacek i Zbyszek. Wystawa pt. „Samo życie” prezentowała kilkanaście różnorodnych reportaży.

Na małej sali swoją wystawę (pt. „Jedno zdjęcie”) miała najmłodsza grupa: Beata, Marzena, Weronika, Jola, Natalia, Magda, Grzesiek i Marcin.

Dodatkowo Krośnieńska Grupa Fotograficzna Camera Obscurra zaprezentowała swoją wystawę pt. „Dziecko i jego świat”.

Ostatnim fotograficznym punktem święta było odsłonięcie wystawy Michała pt. „Skarby drewnianej architektury sakralnej”. Michał powiedział kilka słów o swojej wystawie – dotychczas internetowej. O pomyśle powstania, planach na przyszłość. Wraz z Tomkiem przygotowali małą niespodziankę na święto, ale z przyczyn niezależnych od nich nie udało jej się zaprezentować. Ową niespodzianką jest przygotowany album fotograficznym pod tym samym tytułem, który wkrótce będzie dostępny w krośnieńskich księgarniach. W publikacji znajdują się zdjęcia z blisko stu drewnianych obiektów sakralnych z południowej części województwa podkarpackiego.

Na zakończenie święta zostały wręczone nagrody za osiągnięcia fotograficzne. Od Spółdzielczego Domu Kultury Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej nagroda powędrowała do Barbary Paściak. Od Agencji fotograficzno-wydawniczej GRAFFIA do Wiesława Kowalskiego, a od Krośnieńskiego Kółka Fotograficznego Kuźnia Światła do Jerzego Jezierskiego. Nagrodę w głosowaniu publiczności na najlepsze zdjęcie otrzymał Dariusz Szubra.

Wszystkim zgromadzonym składamy serdeczne podziękowania za przybycie. Dziękujemy za możliwość zaprezentowania naszej pasji i cieszymy się, że nasze zdjęcia nie lądują tylko na dnie szuflady czy w pamięci komputera, ale mają możliwość zaistnienia na wystawie fotograficznej.

Do zobaczenia na – już planowanym, kolejnym, 17. Krośnieńskim Święcie Fotografii.