Trochę historii

19 grudnia odbyło się świąteczne spotkanie kółka. Gościliśmy się w restauracji „Stary Lwów” w Krasnej.

Trochę historii

Stary Lwów

8 grudnia byliśmy na zimowym plenerze w Bartoszowie i Sieniawie.

Trochę historiiTrochę historiiPlener w Bartoszowie

28 listopada delegacja Kuźni wzięła udział w wystawie starej fotografii przygotowanej przez słuchaczy PPSKAKiB w Krośnie.

Trochę historiiTrochę historiiStara fotografia

17 listopada odbył się plener w Czarnorzekach.

Trochę historiiTrochę historiiPlener w Czarnorzekach

19 października zaprosiliśmy, po raz kolejny, miłośników ambitnej, czarno-białej, amatorskiej fotografii na 4. Krośnieńskie Święto Fotografii. Pokazaliśmy wystawy: „Twarze miasta” (wystawa zbiorowa grupy młodszej i starszej), Lanckorona (wystawa poplenerowa), Ciemność (autorstwa najmłodszych uczestników kółka) i Dorobek (autorstwa najstarszej grupy z Kuźni). Gościem specjalnym był Michał Drozd.
Na koniec trochę statystyki. Gościliśmy ponad 100 osób. Zaprezentowaliśmy 270 zdjęć, wykonanych przez 25 uczestników spotkań Kuźni. Na fotoprezentację zdjęcia przesłało 10 osób (zaprezentowaliśmy fotografie 8 autorów obecnych na Święcie).
Po zakończeniu Święta odbyło się spotkanie z nowymi uczestnikami kółka, którzy razem z nami dzielą fotograficzną przygodę w Kuźni Światła.

Trochę historiiTrochę historii

4. Krośnieńskie Święto Fotografii

23 i 25 września najmłodsza grupa kółka odbywała cykl nocnych, miejskich plenerów.

Trochę historiiTrochę historiiNocne zmagania najmłodszych

22 września Kuźnia fotografowała okolice Rudawki Rymanowskiej.

Trochę historiiTrochę historiiPlener Rudawka

We wrześniu odbyła się inauguracja nowego roku „fotograficznego”.

27 czerwca na wyjazdowym spotkaniu, w Dukli, zakończyliśmy kolejny, 5. już rok pracy naszego kółka. Jak zwykle ugościł nas Marek, za co, jak zawsze, gorąco dziękujemy.

10 maja Kuźnia brała udział w wernisażu X Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych w Rzeszowie. Zdobyliśmy jedną z 3 głównych nagród! Jest to już 3. nagroda zdobyta przez Kuźnię w ramach Konfrontacji w ciągu ostatnich 5 lat.

Trochę historiiTrochę historii

X Podkarpackie Konfrontacje Fotograficzne

14 marca odbył się kolejny plener fotograficzny, tym razem w Chyrowej.

Trochę historiiTrochę historii

Plener w Chyrowej

3 marca Kuźnia była na plenerze fotograficznym w okolicach Orzechówki.

Trochę historii

Plener Orzechówka

17 lutego 2012 r. odbyło się 3. Krośnieńskie Święto Fotografii. Musieliśmy pokonać gigantyczne przymrozki, różnicę temperatur w poszczególnych pomieszczeniach, gwałtowny spadek wilgotności powietrza, a co za tym idzie – problemy z marszczeniem się kartonowych podkładów pod zdjęcia. Pokazaliśmy 200 czarno-białych wspaniałych fotografii, było z nami 100 gości, spędziliśmy 2,5 godziny na delektowaniu się zdjęciami i rozmowach o fotografii…
Kuźnia zaprezentowała 4 wystawy: „zKRAJOBRAZu” (młodsza grupa kółka), „To też Kraków?” (wystawa poplenerowa), „Krakowskie reminiscencje” (autorstwa Wojtka Więcka) i „Mniej Więcej” (starsza grupa kółka). Gościem specjalnym 3. KŚF był Piotr Krupa artysta fotografik z Rzeszowa. W konkursie na najlepszą planszę ze zdjęciami zwycięzcami zostali: Barbara Niedziela, najmłodsza grupa – zbiorowo i Robert Mosoń.

Trochę historiiTrochę historii

3. Krośnieńskie Święto Fotografii

11 października przywitaliśmy nową grupę fotoamatorów. Przemówienie Tomasza i prezentacja multimedialna wprowadziły „nowych” w świat Kuźni Światła.

Trochę historiiTrochę historii

Nowa grupa fotoamatorów

Czas plenerów jesiennych, m.in. Sieniawa, Polany Surowiczne, Krempna, Lutcza.

Pierwsze spotkanie nowego roku odbyło się 6 września. Spotkaliśmy się przy cmentarzu, aby wspomnieć naszego kółkowego kolegę śp. Przemka.
Później poszliśmy do SDK, żeby porozmawiać i zapoznać się z ustaleniami zarządu oraz planami na dalszą działalność kółka.

17 czerwca odbyło się 2. Krośnieńskie Święto Fotografii.
Kuźnia Światła zaprezentowała 4 wystawy, w tym dwie indywidualne – Pauliny i Sylwka oraz zdjęcia wyświetlone multimedialnie, temat „Czas” i „Odbicia”.
Swoje fotografie pokazało Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie.
Fotograficznym Gościem był pan Andrzej Drozd.
W ten sposób zakończyliśmy kolejny rok z Kuźnią Światła.

Trochę historiiTrochę historii

Drugie Krośnieńskie Święto Fotografii

27-29 maja reprezentanci Kuźni (Barbara, Joanna, Katarzyna, Tomasz, Radek, Marek plus dwoje Gości – Beata, Sławek) wraz z fotoamatorami z Krakowa, udali się na plener do Lanckorony.

Wiosna 2011 r. Młodsza grupa rozpoczęła wyprawy plenerowe. Starsza grupa pracuje nad tematem portret. Wielkimi krokami zbliża się kolejne Krośnieńskie Święto Fotografii, na którym zamierzamy pokazać wiele wspaniałych czarno-białych fotografii.

22 marca 2011 r. już po raz czwarty Kuźnia Światła zagościła na Konfrontacjach Fotograficznych w Rzeszowie. 13-osobowa grupa reprezentantów kółka udała się na wernisaż. 3 grupy otrzymały równorzędne nagrody finansowe oraz dyplomy, pozostali dyplom za udział. I my taki zaszczytny dyplom odebraliśmy ;) Wydelegowaliśmy Tomasza, który został przez organizatorów wspomniany z imienia i nazwiska, a przy okazji uczestnikom imprezy wskazano miejsce, gdzie wyeksponowane były prace Kuźni. Warto podkreślić miejsce, bo w centrum uwagi. Na koniec Sylwek, który był naszym osobistym fotografem na Konfrontacjach ;) zrobił nam pamiątkowe zdjęcie.

2 marca 2011 r. z inicjatywy Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie prace naszego kółka zawisły w saloniku ww. szkoły. Było to okazją do odwiedzin krośnieńskiej placówki oraz uczestnictwa w „lekcji historii fotografii”. Panowie Andrzej Drozd oraz Krzysztof Antosz pokazali nam zabytkowe aparaty będące na wyposażeniu szkoły. Wielki format, choć nadgryziony zębem czasu, robi duże wrażenie. Finałem spotkania były portrety wykonane wielkoformatową „Globiką,” własnoręczne wywołanie negatywu w ciemni. No i efekt – fotografia jest magią!

26 lutego 2011 r. skromna delegacja kółka w składzie: Bożenka, Katarzyna, Ania, Wojciech, Roman, Jakub, Robert i Tomasz udała się do Jaślisk celem dokonania inauguracji plenerów fotograficznych młodszej grupy. Jak to na plenerze bywa – zabrakło słońca. Nie zabrakło za to wspaniałych widoków i dobrego humoru. Jeszcze tutaj wrócimy:)

12 lutego 2011 r. grupa uczestników Kuźni Światła brała udział w warsztatach fotograficznych, które organizowała firma SONY. Miejscem spotkania była „Piwnica PodCieniami”.

18 stycznia 2011 r. w Spółdzielczym Domu Kultury odbyło się pierwsze krośnieńskie Święto Fotografii. Kuźnia Światła zaprezentowała cztery wystawy; w tym dwie ekspozycje indywidualne oraz zdjęcia wyświetlone multimedialnie. Łącznie „Kuźnia” przygotowała ok. 40 plansz ze zdjęciami. Na „święcie” gościliśmy ponad 100 gości, w tym wielu kolegów, którzy kiedyś uczestniczyli w naszych spotkaniach. Planowane są kolejne takie spotkania z ambitną czarno-białą fotografią amatorską.

15 października 2010 r. w Krakowie odbył się, z udziałem delegacji uczestników „Kuźni Światła” i Krakowskiego Klubu Fotograficznego wernisaż wystawy, będący pokłosiem „pleneru bieszczadzkiego”. Miejscem wystawy był Młodzieżowy Dom Kultury w Forcie Krzesławice.

12 października 2010 r. odbyło się pierwsze spotkanie kolejnej nowej grupy. Dołączyli do nas: Ania, Bożenka, Roman, Jakub, Jerzy, Robert i Michał.

7 września 2010 r. zainaugurowaliśmy kolejny rok pracy Kuźni Światła.

Lato 2010 było czasem zarówno wypoczynku, jak i gromadzenia nowych fotografii do swoich portfolio.

18-20 czerwca 2010 r. odbył się bieszczadzki plener fotograficzny. Kuźnia Światła towarzyszyła Krakowskiemu Klubowi Fotograficznemu podczas wyprawy w Bieszczady.
Bazą noclegową była Komańcza. Z „Kuźni” w plenerze wzięli udział: Marek z żoną, Basia, Joanna, Maks, Mirek, Sylwek i Tomasz.

5 maja 2010 r. odbył się wernisaż VIII Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych w Rzeszowie. Jako jedna z 22 z grup zaprezentowaliśmy nasze fotograficzne prace – 18 zdjęć na 6 planszach oraz tekst przedstawiający naszą Kuźnię. Nasze kółko zdobyło po raz drugi nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Trochę historiiTrochę historiiTrochę historiiTrochę historii

VIII Podkarpackie Konfrontacje Fotograficzne w Rzeszowie

19-21 marca 2010 r. część uczestników Kółka przebywała na plenerze fotograficznym w Krakowie. Trwają prace nad przygotowaniem wystawy poplenerowej.

Wiosna 2010 to okres wytężonej pracy: starsza grupa kółka przygotowała wystawę fotografii krajobrazowej a także plansze z fotografiami, które będą pokazywane na Konfrontacjach Fotograficznych w Rzeszowie (maj 2010). Obecnie grupa ta realizuje temat portret.

Wiosna, lato, jesień i zima 2009/2010 były widownią wielu plenerów i wypraw fotograficznych starszej grupy kółka. Zgromadziliśmy materiał zdjęciowy, który posłużył nam do przygotowania kolejnej odsłony tematu „Krajobraz”. Tym razem, po raz pierwszy, przygotowaliśmy zdjęcia w dużych formatach, co znacznie polepszyło jakość i wymowę naszych prac.
Aktualnie wystawa ta czeka na możliwość ekspozycji. Autorami zdjęć są: Sylwek, Mirek, Kuba, Michał, Maks, Wojtek, Paulina, Beata, Vita, Małgorzata, Agnieszka, Katarzyna, Alicja, Monika, Olga, Radosław, Tomasz, Grzegorz, Paweł i Tomasz.

14 października 2009 r. dotarła do uczestników kółka smutna wiadomość: nasz kolega Przemek zmarł nagle w Krośnie. Jeszcze kilka dni wcześniej brał udział w jednym z naszych plenerów… nic nie zapowiadało tragedii, która miała nadejść…W pogrzebie wzięli udział uczestnicy kółka.
Przemku – zachowamy Ciebie i Twoje zdjęcia w naszej pamięci…

Trochę historii

Śp. Przemek Wąsiewski

We wrześniu 2009 roku rozpoczęła swoje spotkania kolejna – młodsza grupa kółka. W kwietniu 2010 roku grupa zakończy etap edukacji teoretycznej, a rozpocznie fotografowanie w plenerze. Najmłodszą grupę tworzy 14 osób: Barbara, Joanna, Beata, Monika, Anna, Bogdan, Michał, Piotr, Szymon, Marek, Grzegorz, Andrzej, Mateusz, Radosław. Opiekunem tej grupy został Sylwek, któremu pomaga Wojtek (obaj ze starszej grupy).

Od wiosny 2009 roku w spotkaniach kółka brały udział 23 osoby: Sylwek, Mirek, Kuba, Andrzej, Michał, Maks, Wojtek, Paulina, Beata, Vita, Małgorzata, Agnieszka, Katarzyna, Alicja, Monika, Olga, Radosław, Tomasz, Grzegorz, Paweł, Janusz, Przemek i prowadzący spotkania Tomasz.

Trochę historiiTrochę historiiTrochę historiiTrochę historiiTrochę historiiTrochę historiiTrochę historiiTrochę historiiTrochę historiiTrochę historii

Plenery 2009 r.

W październiku 2008 roku rozpoczęły się zajęcia trzeciej grupy uczestników kółka. Grupę tą tworzyli: Paulina, Beata, Vita, Małgorzata, Agnieszka, Katarzyna, Alicja, Monika, Olga, Radosław, Tomasz, Grzegorz, Paweł, Janusz i Przemek.
Grupa ta, po ukończeniu pierwszego, teoretycznego etapu pracy, rozpoczęła pracę nad tematem krajobraz i została połączona z najstarszą grupą kółka.

Trochę historiiTrochę historii

Pierwsze spotkanie październik 2008 r.

Od wiosny 2008 roku kółko, w nowym składzie, rozpoczęło cykl plenerów fotograficznych w ramach tematu „Krajobraz”. Owocem tej pracy była wystawa fotograficzna „Krajobraz i okolice”. Do wystawy kółko przygotowało 35 plansz ze zdjęciami. Pojawiło się pytanie: gdzie taką ilość materiału moglibyśmy wyeksponować? Większość instytucji kulturalnych Krosna zamyka swoje podwoje w godzinach popołudniowych, co skutecznie uniemożliwia mieszkańcom naszego miasta kontakt z wystawionymi „dziełami”. Postanowiliśmy podzielić naszą wystawę na części i pokazać ją w trzech miejscach i trzech terminach. Naszymi „salami wystawowymi” były: Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie, Fotogaleria Grudysz oraz Salonik Artystyczny Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie.

Trochę historiiTrochę historiiTrochę historiiTrochę historiiTrochę historiiTrochę historiiTrochę historiiTrochę historiiTrochę historiiTrochę historii

Plenery w 2008 r.

Na wiosnę 2008 roku kółko wzięło udział w kolejnych Konfrontacjach Fotograficznych, organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Rzeszowie i otrzymało nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego. W tym czasie doszło też do połączenia dwóch grup: starszej i młodszej w jedną grupę fotoamatorów.

Trochę historiiTrochę historii

Drugie Konfrontacje Fotograficzne w Rzeszowie

Na wakacjach w 2007 roku zapadła decyzja o nowym naborze uczestników. W tym czasie, z różnych powodów, starsza grupa stopniała do 3 uczestników. Zmieniliśmy też miejsce naszych spotkań. Gościny użyczył nam Spółdzielczy Dom Kultury w Krośnie. Na początku 2008 roku Kółko Fotograficzne „Kuźnia Światła” liczyło 10 uczestników. W spotkaniach brali udział: Sylwek, Mirek i Kuba (starsza grupa) oraz Gosia, Andrzej, Michał, Marcin, Maks, Wojtek (młodsza grupa) i prowadzący spotkania Tomasz.

Trochę historiiTrochę historii

Druga grupa uczestników

We wrześniu 2006 roku w kilku miejscach w Krośnie zawisły kolorowe plakaty, zapraszające na pierwsze spotkanie kółka. Miejsca do spotkań użyczyło Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy. Na pierwsze spotkanie przyszło kilka osób. Po jakimś czasie z tej grupy pozostali: Sylwek, Mirek, Kuba, Agata i Jasia. Czekał nas wszystkich ciekawy eksperyment – nie ma bowiem podręczników ani materiałów do prowadzenia takiego „kółka”. Przez rok uczyliśmy się podstaw fotografowania. Wzięliśmy też, po raz pierwszy, udział w Konfrontacjach Fotograficznych w Rzeszowie.

Trochę historiiTrochę historii

Pierwsze Konfrontacje Fotograficzne w Rzeszowie

Trochę historiiTrochę historiiTrochę historiiTrochę historii

Pierwsza grupa uczestników

Historia Kółka Fotograficznego „Kuźnia Światła” sięga 2006 roku. Dwóch fotoamatorów – Mirek i Sylwek „wpłynęło” na Tomasza – Instruktora Fotografii i Filmu, by założyć „kółko fotograficzne, gdzie będzie można nauczyć się fotografowania”.