W miniony piątek 14 czerwca mieliśmy okazję uczestniczyć w 14. już Święcie Fotografii.

Święto fotografii to wyjątkowy dzień, w którym uczestnicy kółka fotograficznego „Kuźnia światła” mogą pokazać większemu gronu odbiorców efekt swojej całorocznej pracy. To dzień, w którym „zdjęcia mają głos”. To one mogą wyrazić przelane na papier myśli i uczucia, odpowiedzieć na pytania,… te proste i te trudniejsze, opowiedzieć zatrzymane w czarnobiałych kadrach własne historie.

Nasze świętowanie cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem miłośników fotografii. Tak było i tym razem. O godzinie 17:30 na sali nie było wolnych miejsc. Na wstępie prowadzący spotkanie Tomasz Wajda przywitał gości, przedstawił program i opowiedział krótko o prezentowanych wystawach, a następnie zaprosił do obejrzenia zdjęć – poznania „naszych” historii pod wspólnym tytułem „Daleko i blisko” .

Te bliższe historie to wystawa fotograficzna przygotowana przez grupę reportażową, kilkadziesiąt plansz z reportażami zatytułowanych „Proste historie” – to nasze relacje z wydarzeń, opowieści o ludziach, miejscach, ale przede wszystkim o uczuciach, emocjach jakie mogliśmy dostrzec i mamy nadzieję uchwycić.

Historie dalsze to wystawa Barbary Niedzieli „Kubańska podróż”. Gorący piątkowy wieczór sprawił, że mogliśmy naprawdę poczuć klimat tej egzotycznej wyspy :) Dopełnieniem wystawy było spotkanie z autorką, która zabrała zgromadzonych gości w prawdziwie „Kubańską podróż”, opowiedziała o kulturze kubańczyków, ich gościnności, otwartości i radosnym usposobieniu pomimo często trudnego, ubogiego życia. W prezentacji, którą przygotowała Barbara Niedziela zobaczyliśmy codzienne życie mieszkańców, niezwykłą przyrodę i architekturę. Urokliwy klimat hawańskich uliczek na długo pozostanie w naszej pamięci.

Trzecia wystawa prezentowała zdjęcia „Najlepsze z najlepszych”, czyli fotografie które zdobyły najwięcej głosów w co miesiąc odbywającym się konkursie naszego kółka na najlepsze zdjęcie miesiąca (zdjęcia z lat 2017-2019).

Były też konkursy i nagrody. Za osiągnięcia fotograficzne w ramach „Kuźni Światła” w sezonie 2018 – 2019 organizatorzy przyznali dyplomy i nagrody w postaci książek i albumów o fotografii. Nagrodzeni zostali: Waldemar Litarowicz (Nagroda od Spółdzielczego Domu Kultury Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej), Magdalena Słaby (Nagroda od Agencji fotograficzno-reklamowej Graffia), Barbara Pruś (Nagroda od Krośnieńskiego Kółka Fotograficznego Kuźnia Światła). Następnie wybrano liderów „Najlepszych z najlepszych”, gdzie pierwsze miejsce otrzymał Michał Urbanek za zdjęcie Przez łzy, drugie miejsce Krzysztof Laba za zdjęcie Nie ma fal i miejsce trzecie Ernestr Błaż autor zdjęcia Czytam, myślę, jestem.

Za udział w przygotowaniu Święta Fotografii nagrody otrzymali: Barbara Niedziela, dzięki której mogliśmy odbyć podróż na Kubę oraz Michał Urbanek, który włożył bardzo dużo pracy aby święto się odbyło. Zostały również rozlosowane liczne nagrody dla osób, które oddały swój głos w konkursie na najlepsze zdjęcie. Każdy mógł wybrać coś dla siebie – ramę na zdjęcie, album, koszulkę „Kuźni światła” lub wybrane zdjęcie z wystawy w oprawie passe-partout.

Miłe chwile szybko płyną, nasze święto też dobiegło końca. Wszystkim, którzy przyczynili się do jego zorganizowania należą się ogromne podziękowania.

W imieniu wszystkich uczestników „Kuźni Światła” szczególnie podziękowania dla: Tomasza Wajdy, Barbary Niedzieli i Michała Urbanka bez których Święto Fotografii nie mogłoby się odbyć, instruktora Bogusława Orłowskiego oraz Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej za udostępnienie sal Spółdzielczego Domu Kultury na to wydarzenie oraz możliwość cotygodniowych spotkań naszego kółka, Agencji fotograficzno-reklamowej Graffia (która opracowała wszystkie materiały na święto), Drukarni Hedom (która wydrukowała materiały promocyjne – katalog, plakaty, zaproszenia), zakładowi fotograficznemu KROSNOLAB Krzysztofa Kolanki (który wydrukował wszystkie zdjęcia prezentowane na wystawach), drukarni COMROX (druk wielkoformatowy).

Organizatorami wydarzenia byli: Kuźnia Światła, Agencji fotograficzno-reklamowej Graffia, Spółdzielczy Dom Kultury Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Dziękujemy wszystkim gościom, którzy zechcieli być z nami w tym dniu. Dzięki Wam nasze zdjęcia mogły znowu przemówić! Wierzymy, że w naszych historiach wielu z Was mogło odnaleźć też swoje własne.

14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF14KŚF