12 czerwca 2015 r. o godzinie 18.00 tradycyjnie w Spółdzielczym Domu Kultury przy ulicy Kisielewskiego rozpoczęliśmy „Nowe perspektywy” – 9. Krośnieńskie Święto Fotografii, którego organizatorami była Kuźnia Światła, Graffia oraz Spółdzielczy Dom Kultury KSM.

Dzień był upalny, żar lał się z nieba, a parne powietrze sprawiało, że ciężko było normalnie funkcjonować. Dla tych, którzy zdecydowali się wyjść z domu i przybyć na nasze święto, przygotowaliśmy prawdziwą ucztę. Ucztę dla oczu oraz miejmy nadzieję – dla duszy.

Kilka minut po 18.00 na sali trudno było znaleźć wolne miejsce siedzące. To był znak, że można rozpocząć – Tomasz, jako mówca doskonały, zaczął od opowiedzenia o historii fotografii. Mówił o pierwszych fotografiach, m.in. wykonanej przez Nicephore’a Niepce’a, jak o i wielkich nazwiskach świata fotograficznego. Krótko opowiedział, jak będzie wyglądał wieczór oraz zaprosił obecnych do obejrzenia wystaw będących na głównej sali oraz korytarzu:
– specjalna wystawa zaproszonego gościa – Stanisława Patera, którego nie było z nami, a którego sylwetkę bliżej przedstawił nam Bogusław Orłowski
Tajemnicza i piękna Gruzja Barbary Niedzieli
Ciepło-zimno Kuźni Światła
– wystawa prac zaproszonej Grupy Pasjonatów Fotografii z Nowej Dęby. Wystawa zdjęć przyjaciół Kuźni Światła

W międzyczasie Basia Niedziela opowiedziała swoją historię związaną z Gruzją; opowiedziała o samym wyjeździe, o Gruzinach i ich kraju. Zostaliśmy wprowadzeni w tamtejszy klimat wszechobecnej serdeczności.

Po chwili zostały otworzone pozostałe dwie sale, na których można było zobaczyć resztę prac Kuźni Światła:
– cykl reportaży Się podziało
Człowiek – praca, wypoczynek, świętowanie…
– autorska wystawa Tomasza Wajdy – Cztery Kąty – w skład której weszły wystawy zatytułowane: Krajobrazki, Moje miasto, Dyskretny urok małego miasta, Wojna kultury z cywilizacją oraz Przygotowania do najdłuższej podróży.

Podczas oglądania fotografii każdy obecny mógł zagłosować na najlepsze zdjęcie…
Po chwilach spędzonych przy zdjęciach, na rozmowach o nich w gronie gości, znajomych czy bliskich przyszedł czas na wyróżnienia, nagrody i niespodzianki.
I tak… Nagrodę publiczności za najlepsze zdjęcie na 9. Krośnieńskim Święcie Fotografii otrzymała Paulina Mikosz za zdjęcie Praca odpoczynkiem od myśli.

Bogusław Orłowski wręczył nagrodę za najlepsze zdjęcie 9. Krośnieńskiego Święta Fotografii, ufundowaną przed Spółdzielczy Dom Kultury, Tomaszowi Wajdzie za zdjęcie Chwila odpoczynku po ciężkim życiu z wystawy: Przygotowania do najdłuższej podróży.

Radosław Sawaryn otrzymał nagrodę z rąk Katarzyny Kraśnianki-Sołtys za reportaż zatytułowany Misterium z wystawy: Się podziało. Nagrodę ufundowała agencja fotograficzno-reklamowa Graffia.

Michał Urbanek, jako przedstawiciel Kuźni Światła, wręczył nagrodę za najlepsze zdjęcie na 9. Krośnieńskim Święcie Fotografii Marioli Baran za fotografię …małość istnienia w wielkości stworzenia… z wystawy Ciepło-zimno.

Wyróżnione osoby otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz książki.

Kolejno zostały rozlosowane nagrody-niespodzianki dla osób z publiczności biorących udział w głosowaniu na najlepsze zdjęcie. Nagrody to m.in. zdjęcia autorstwa Barbary Niedzieli, Marioli Baran oraz Sylwestra Wojnara w oprawie passe partout; antyramy z kuponem na duże zdjęcie, albumy fotograficzne z kuponami na 200 zdjęć – ufundowane przez Lucynę i Krzysztofa Kolanków z zakładu fotograficznego Krosnolab.

Kilkanaście minut po 20.00, po rozdaniu upominków, zakończyliśmy świętowanie. To był niesamowity wieczór, poprzedzony ciężką pracą wielu osób. Wielkie podziękowania dla Tomka za to, że stworzył Kuźnię Światła; dla pana Bogdana, za to, że Kuźnia Światła ma „swoje miejsce”; dla Kasi za ogromne zaangażowanie w przygotowanie katalogów, plakatów, zaproszeń, ulotek, programów itd.; dla Michała za wsparcie informatyczne oraz ponownie dla Kasi, Michała oraz Sylwka za wysiłek, który wkładają, aby Kuźnia Światła żyła pełną piersią.
Serdeczne dziękuję dla wszystkich wyżej wymienionych oraz dla Basi, Romka, Pauliny, Radka, Martiny, Janusza, Arlety, Waldka, Asi i Piotra za zaangażowanie w Kuźni Światła, za pracę włożoną w przygotowanie zdjęć oraz przygotowanie samego święta. Jesteście Wielcy! Dobrze, że jesteście; że Wam się chce; że zarażacie pasją; że na każdym spotkaniu czy to plenerze z Wami można dostrzec nowe perspektywy.

Podziękowania należą się również pasjonatom fotografii z Nowej Dęby, którzy przejechali wiele kilometrów, by zaprezentować owoce swojej pracy i być z nami w ten wieczór oraz wszystkim obecnym gościom na 9. Krośnieńskim Święcie Fotografii. Cieszymy się, że zaszczyciliście nas swoją obecnością, miłym słowem, uznaniem i od razu zapraszamy na jubileuszowe 10. Krośnieńskie Święto Fotografii, do którego niebawem zaczniemy się przygotowywać…

Nowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚFNowe Perspektywy - 9.KŚF