Stara Fotografia

28 listopada 2012 r. w krośnieńskim Studium odbyła się wystawa Starej Fotografii. Pierwszy rok FOTO pod opieką prof. Andrzeja Drozda przygotował mnóstwo atrakcji m.in.: fotoplansze, luksografie, tajemniczy świat negatywów, przeźrocza, projekcje i diaporamy, fotografia otworkowa, historie z albumu. W ramach wystawy odbyło się także spotkanie z pasjonatami starej fotografii.
W wystawie wzięli także udział uczestnicy Kuźni Światła.

Każdego roku miłośnicy fotografii zapraszani są do wycieczki w przeszłość. Nowoczesna technika, którą się dziś w fotografii posługujemy, zdaje się nas przekonywać, że to ona właśnie jest sensem i treścią fotografii. Kiedy jednak oglądamy stare zdjęcia okazuje się, że fotografia to coś więcej niż nowoczesny sprzęt, auto-focus, photoshop, cyfrowa matryca czy maszyna samoczynnie wywołująca odbitki. Fotografia ma swoją historię, z której nie tylko może, ale nawet powinna być dumna.
Na corocznych wystawach w Studium zmuszeni jesteśmy do konfrontowania nowoczesności z historią. Moim zdaniem, nowoczesność w tym starciu „dostaje nieźle w kość”. Wystarczy spojrzeć na starą fotografię – ileż tam emocji, ile życia, jak doskonała technika… Wielką przyjemność sprawia oglądanie świata, którego już nie ma, a który w starej fotografii wciąż żyje. Pani Hela wciąż uśmiecha się radośnie, uczniowie prężą się przed obiektywem, przechodzień ciągle podąża w nieznaną przyszłość…

Dziękujemy za wspaniałe spotkanie, za możliwość przypomnienia sobie, że fotografia to nie tylko dzieło współczesnych, ale że ci, którzy już odeszli, mogą nas wciąż wiele nauczyć.
Pozostaje niedosyt, że krośnieńska fotografia i krośnieńscy fotografowie, którzy przez lata pracowali w naszym mieście, są dziś często bezimienni. Prawie nic o nich nie wiemy, a z każdym dniem ubywa tych, którzy w pamięci przechowują czasy, które odeszły. Mamy wielką nadzieję, że dla przyszłych pokoleń pozostaną wspaniałe fotografie, ale także historie ludzi, którzy są ich autorami.

Stara FotografiaStara FotografiaStara FotografiaStara FotografiaStara FotografiaStara FotografiaStara FotografiaStara FotografiaStara Fotografia