– czyli relacja z 11. Krośnieńskiego Święta Fotografii

Dużo pracy, planowania, przygotowań oraz sporo niepewności, a wszystko po to, by ten jeden wieczór był prawdziwym świętem, świętem tego co, i w jaki sposób chcemy opowiedzieć za pomocą naszych fotografii. I tak 17 lutego o godzinie 17.30 rozpoczęło się… Święto fotografii to nie tylko wystawy, które przygotowaliśmy, ale także konkursy związane z fotografią, których i tym razem nie zabrakło. Wiele emocji wywołał jeden z nich, w którym trzeba było odgadnąć jakie miejsce z Krosna przedstawione zostało na fotografii. Duże szanse miały tu osoby dobrze znające nasze miasto. W drugim konkursie zostały wybrane najlepsze zdjęcia wieczoru. Autorami wyróżnionych zdjęć są: Paulina Mikosz (nagroda Spółdzielczego Domu Kultury Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej), Waldemar Litarowicz (nagroda od Krośnieńskiego Kółka Fotograficznego Kuźnia Światła) , oraz Roman Klara (nagroda od Agencji fotograficzno-reklamowej Graffia). Nagrodę publiczności na 11. Krośnieńskim Święcie Fotografii zdobyła Arleta Domańska.

Wśród kilku ekspozycji można było obejrzeć wystawy poświęcone fotografii portretowej i reportażowej (ta ostatnia zadebiutowała na naszym święcie). Zaprezentowane reportaże składały się z kilku lub z kilkunastu zdjęć (ujętych w jedną tematyczna całość), co wymagało od oglądających większego skupienia i bardziej wnikliwej analizy.

Była też promocja pierwszej, drukowanej książki autorstwa Kuźni Światła. Album pt. „KROSNO – czarno na białym 2016” to efekt całego roku pracy siedmiu uczestników najstarszej, reportażowej grupy kółka. Zawiera 259 czarno-białych zdjęć Krosna wykonanych w 2016 roku, tworzących jego subiektywny portret. Album został wydany w nakładzie 150 numerowanych egzemplarzy. Na święcie odbył się jego debiut, a Roman i Tomasz odpowiadali na pytania dotyczące tego wydawnictwa, zadawane przez Krzysztofa Kamińskiego, dziennikarza i wydawcę.

Była też diaporama autorstwa Izabeli Warchoł utrzymana w konwencji fotografii otworkowej, ukazująca inne, oryginalne oblicze fotografii.

Po co tyle pracy i skąd ta niepewność? Po to, by zaprezentować nasze fotografie szerszej publiczności. I tym razem nie zawiedliśmy się. Sala Spółdzielczego Domu Kultury wypełniła się po brzegi. Przyszło ponad 100 osób, dla których oglądanie „ładnych widoczków” w Internecie (poświęcając na każdy z nich mniej niż jedną sekundę) jest widać niewystarczające. Na święcie zadali sobie zdecydowanie więcej trudu i czasu na obejrzenie i analizę zdjęć oraz na pytania, które mieli okazje zadać ich autorom. I w tym miejscu wszystkim przybyłym bardzo dziękuję.

Ambitna, czarnobiała, mówiąca, z detalami, z historią – pogłoski o śmierci takiej fotografii są mocno przesadzone.

P.S.

Podziękowania dla tych którzy pomogli w organizacji tego wieczoru, a w szczególności dla:
Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (która udostępniła nam pomieszczenia i pomogła w pracy nad świętem),
Drukarni Hedom (która wydrukowała wszystkie materiały potrzebne do ekspozycji i była sponsorem katalogu wystawy),
firmie FOTOLAB z Mielca (która wykonała dla nas, w promocyjnej cenie, prawie 200 wielkoformatowych odbitek fotograficznych),
Agencji fotograficzno-reklamowej Graffia (która opracowała wszystkie materiały na święto, była jego współorganizatorem a także wydawcą albumu „KROSNO czarno na białym 2016”)
zakładu fotograficznego KROSNOLAB Krzysztofa Kolanki (który wykonał fotografie wielkoformatowe, a także ufundował nagrody dla publiczności),
– drukarnii COMROX (która wydrukowała dla nas, w promocyjnej cenie, banery i druki wielkoformatowe)

Dziękujemy także wszystkim gościom, naszym byłym uczestnikom i autorom fotografii z Kuźni Światła.

Więcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekundaWięcej niż jedna sekunda