Kuźnia spotyka się i pracuje od 2006 roku. Część z nas fotografuje nawet dłużej – 20, 30 i więcej lat. W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy (miłośnicy fotografii związani z Kuźnią Światła i grupą fotograficzną Camera Obscurra) świętować urodziny fotografii – pasji naszego życia. Fotografia ma już 183 lata i trzyma się nadzwyczajnie! Wciąż zachwyca, porusza, inspiruje więc jak moglibyśmy jej nie świętować?

Wykorzystaliśmy imprezę cykliczną – Karpackie Klimaty, bo termin się zgadzał (Światowy Dzień Fotografii obchodzimy 19 sierpnia), a i więcej ludzi zagląda w tym czasie na krośnieński rynek.

Przygotowaliśmy trzy wystawy:
KARPACKA TROJA (wystawa nagrodzona na XX Podkarpackich Konfrontacjach Fotograficznych 2022) autorstwa 19 uczestników Kuźni Światła;
JEDEN DZIEŃ W MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO W SANOKU (wystawa autorstwa 6 uczestników Krośnieńskiej Grupy Fotograficznej CAMERA OBSCURRA);
ŚWIAT, KTÓREGO NIE MA (wystawa zdjęć Stanisława Nawracaja z albumów Krosno… i Świat, którego nie ma, dokumentujących świat z lat 50. i 60. XX w.).

Łącznie na wystawie zaprezentowaliśmy 30 plansz z kilkudziesięcioma zdjęciami czarno-białymi i kolorowymi. Miejscem wystawy (dzięki uprzejmości ks. proboszcza Andrzeja Chmury) stał się plac przy krośnieńskim kościele farnym.
Jedyną niewiadomą była pogoda. Na decyzję, czy wystawę zrealizujemy czy też nie, czekaliśmy do ostatniej chwili, bo prognozy zmieniały się jak w kalejdoskopie. W piątek 19 sierpnia, wieczorem, zapadła decyzja – ROBIMY WYSTAWĘ!

W sobotę rano grupa uczestników Kuźni i Camery przewiozła plansze oraz sztalugi i rozłożyła je na przykościelnym placu. Rozpoczęliśmy nasze świętowanie urodzin fotografii. Byli nasi uczestnicy (na dyżurach od rana do wieczora), były zdjęcia, folderki o wystawie, okolicznościowe pocztówki ze stemplem, była też pogoda (!). Nie zawiedli ludzie, którzy przez dwa dni odwiedzili naszą ekspozycję.

Wystawa trwała dwa dni. Została zrealizowana ze środków własnych Kuźni, Camery i wydawnictwa GRAFFIA. Odwiedziło nas łącznie kilkaset osób. Były spotkania (ten kontakt z „widzami” najbardziej sobie cenimy), rozmowy o fotografii, cenne uwagi i spostrzeżenia, wiele ciepłych słów.

Wystawa oczami naszych uczestników (organizatorów):

„Wystawa zorganizowana w ramach 183. urodzin fotografii była doskonałą okazją dla pokazania warsztatu pracy fotografów – amatorów, realizujących swoje hobby w ramach kółka KUŹNIA ŚWIATŁA oraz Krośnieńskiej Grupy Fotograficznej CAMERA OBSCURRA. Odwiedzający mieli także możliwość zobaczyć wybrane prace Stanisława Nawracaja, fotografa-amatora, doskonalącego swój warsztat w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Przeprowadziliśmy wiele rozmów z miłośnikami fotografii. Warte podkreślenia jest to, że zainteresowanie przejawiały osoby w różnym wieku. Fajne jest, że naszym gościom podobały się wszystkie zdjęcia. Szczególną uwagę zwracano na zdjęcia Stanisława Nawracaja. Miło było usłyszeć padające przy sztalugach, pełne emocji słowa: – „Pamiętam to miejsce”, – „Mieszkałem tutaj kiedyś”, – „Ale tu się zmieniło”… czy – „Tego przecież już nie ma”…”.

(MARCIN – Kuźnia Światła)

Nasi goście to idący na krośnieński rynek, wracający z krośnieńskiego rynku… A w niedzielę przede wszystkim wychodzący z krośnieńskiej fary… Odwiedzający naszą wystawę dzielili się na milczących i „spragnionych rozmowy o fotografii. Duże wrażenie zrobiła na oglądających wystawa „Świat, którego nie ma” Stanisława Nawracaja – „Dopiero oglądając ostatnią część wystawy rozumiem, dlaczego warto dokumentować otaczający świat”. Były też pytania: – „Dlaczego pierwsza wystawa to zdjęcia w kolorze, a pozostałe to zdjęcia czarno-białe?”; – „Kim jesteście?”, – „Czy można się do Was przyłączyć?”, – „Gdzie można oglądać wasze prace?”.

Roman (Camera Obscurra)